reede, 7. november 2014

Reis Inglismaale



OKTOOBER

·         Valmistasime tervitusvideo Solihulli Lyndoni koolis toimuva projektikoosoleku tarvis. Video valmistas Kaisa Nele Hendla isa – oleme talle väga tänulikud ja loodame, et tervitusvideo annab meie õpilastest toreda ülevaate. Tervitusvideo võib leida YouTube´ist. See on lõbus ja kaasahaarav!

https://www.youtube.com/results?search_query=my+digital+friends+kadrina

·         Riputasime Comeniuse nurka üles näituse meie digisõnastikust. Äkki keegi õpib mõne uue sõna näiteks itaalia keeles, või poola keeles?
·         Harjutasime laule 3. projektikoosolekuks Solihullis.”Virumaa laul” ja Curly Strings ”Kauges külas” on kõige populaarsemad laulud, neid oskavad kõik. Kordasime ka Comeniuse laulu, et seda ühiselt Lyndoni koolis laulda.

                https://www.youtube.com/watch?v=twA16R0Hi3o

Siin laulame laulu küll poole aeglasemalt kui Solihullis. Seal sai ikka tempo juurde lisatud ja laul kõlas kohe poole paremini!


·         Riputasime üles materjalid Lyndoni kooli kohta kooli veebilehele.
·         Riputasime kooli FB lehele üles vahva animatsiooni, kuidas koolimaja ilusamaks muuta; aitäh selle valmistajatele ja juhendajale õpetaja Marika Soonele.



19.-26. oktoober 2014

Comeniuse 3. projektikoosolek “Minu digisõbrad”

Kadrina Kunstidekooli seitse õpilast (Kaisa Nele Hendla, Carmel Meelind, Georg Eessaar, Margit Kerov, Annika Viiksaar, Helene Kristine Viita, Julia Ruzu) ja kolm pedagoogi (Marian Kullerkupp, Marika Soone, Eve Vunk) veetsid oma sügisvaheaja 19.-26. oktoobrini Inglismaal, Solihullis Lyndoni koolis, kus toimus Comeniuse projektikoosolek “Minu digisõbrad”. Oli alles nädal – kodus olles võib niipalju uusi toerdaid kogemusi saada vast kuu jooksul, kui sedagi!

Partnerid Eestist, Poolast, Itaaliast, Türgist ja Inglismaalt kohtusid kolmandat korda. Lyndoni kool osales Comeniuse projektis esmakordselt. Külastasime ka Londonit, Stratford-upon-Avonit ja Birminghami ning lähedalasuvat vabaõhumuuseumina tegutsevat Black Country Living Museum´i. Projekti eestvedaja oli Daniel Spurr, aga nädalat aitasid meeldivaks kujundada ka väga paljud tema kolleegid, kõige enam Vicky Lovegrove ja Carol Redpath.

Esmaspäeval toimus kooli saalis kohalike õpilaste mitmekesine kontsert. Esinesid erinevates klassides õppivad muusikud, tehti pantomiimi, tantsiti, toimus maskietendus. Külalised esitasid laule, tantse, toimusid koolide presentatsioonid. Eks siin lõid välja ka erinevad temperamendid – lõunamaa rahvad on ikka tõepoolest särtsu täis ja haaravad ka publiku nõndaviisi kaasa. Meie õpilased laulsid kitarri saatel kaks laulu.

Päeva üllatus oli täiskasvanud külaliste kohtumine Solihulli linnapea proua Kate Wild´i ja tema abikaasa Jim Wild´iga. Sellel kohtumisel valitses tõeliselt soe ja mõnus, ehtsalt inglaslik õhkkond. Oli just kella-viie-tee aeg ja filmides nähtud, raamatutest loetud tunne tekkis vist kõigil osalejatel. Muidugi saime kogeda ka linnapea ja tema abikaasa vestlusstiili – small talk on just see õige sõnapaar. Perekond oli ka Eesti pealinnas Tallinnas käinud ja nad meenutasid oma külaskäiku Eestisse kui väga meeldivat. Linnapea vastuvõturuumist õhkus ehtsat aristokraatlikkust, ta vestles kõigi külalistega ja tutvustas ka saadud kingitusi ja seinal olevaid maale. Tähtis koht oli pildil, kus olid kõik ta lapselapsed. Mõnus daam! Kingiks saime kauni mälestuseseme. Meie kinkisime talle Lyndoni koolis projekti pidulikul lõpetamisel Eesti lipu, Kadrina rahvariidevärvides torusalli ja Eesti maiustusi.

Solihullis elab umbes 95 000 elanikku ja see asub ligi 15 kilomeetri kaugusel Birminghamist. Kogu piirkonnas elab umbes 200 000 elanikku.

Teisipäeval toimus väljasõit Londonisse, sest väga paljude õpilaste unistus on näha Londonit ja kõik neid vaatamisväärsusi, millest on inglise keele tunnis juttu olnud. London on Inglismaa ja Ühendkuningriigi pealinn. See on Moskva järel suurim linn Euroopas. London on ka kõige külastatum linn Euroopas. Nägime oma põgusal jalgsimatkal põnevaid arhitektuuri- ja kultuurimälestisi  Buckinghami paleed, Big Beni, Parlamendihoonet ja imetlesime erinevaid sildu. Meie eesmärgiks oli käia sõitmas ka Londoni vaaterattaga, mis jättis eriti õpilastele kustumatu mulje. Vaade linnale oli vaatamata veidi hallile ilmale suursugune ja uskumatult kaunis.

Kõike me muidugi mõne lühikese tunni jooksul näha ei jõudnud, aga pealinna hõngu saime siiski tunda. Kõigepealt viis tee meid Buckinghami palee juurde ja sealset suurt rahvahulka nähes tekkis kohe küsimus, mis toimub. Aga juhtus nii, et nägime läbi autoakna kuninganna Elizabeth II. Vahva! Tore oli näha mängimas ka mitmeid esinduslikke puhkpilliorkestreid ja marssimas traditsioonilises punakuues ja uhketes vormimütsides vahtkonnavalvureid.

Kolmapäev algas kingituste vahetamisega inglise õpilastega raamatukogus. Päev jätkus arvutiprogrammeerimise tundidega, mis andsid kõigile uusi teadmisi QR-koodi (inglise keeles Quick Response Code) alal. Toimus põnev otsimismäng koolis, kus oma teadmisi sai kasutada ka praktiliselt.

Pärastlõunal toimus väljasõit Stratford-upon-Avonisse inglise luuletaja ja näitekirjaniku William Shakespeare´iga seotud paikadesse. Kõigepealt käisime Püha Kolmainsuse Shakespeare´i kirikus ja nägime ka kirjaniku rahupaika. Jalutasime mööda 16. sajandil ehitatud ja restaureeritud  arvatavast  Shakespeare'i sünnimajast ja kohast, kus ta veetis oma lapsepõlve, seda nimetatakse tänapäeval ka kõigi kirjandussõprade mekaks. Toimus väike laevakruiis Avoni jõel ja külastasime kindlustorni, kust avanes võrratu vaade ümbruskonnale. Mõnus oli mõelda, et kuulus kirjanik jalutas sajandeid tagasi samuti mööda neid samu tänavaid ja lõi samas linnas oma tähtteoseid.

Neljapäev oli samuti reisipäev. Inglise keeles on koha nimi, kuhu meie tee viis, Black Country Living Museum. Tegelikult on tegemist endise söekaevandusalaga, kuhu on loodud vabaõhumuuseum. Nägime ka ajaloolist ülevaadet Suurbritannia rahva loost. Tänu kostümeeritud giididele ja unikaalsele kollektsioonile saab seal autentse pildi ammustest aegadest. Külastasime ka kunagist kaevandust. Oli tore osta maiustustepoest kohapeal hetk tagasi valminud maiustusi, mis lõhnasid võrratult! Vahva oli sõita ka endisaegsete sõiduriistadega, bussi, auto ja karusselliga. Automuuseumis sai hea ülevaate ajaloolistest sõiduriistadest. Tihe päev oli ja erinevaid elamusi saime jälle kuhjaga. Nojah, ka siin sõime Fish&Chips´e. Paljud arvavad, et see inglise toit on parim maailmas. Nojah, jäägu igaühele siinjuures oma arvamus... aga proovima peab neid kindlasti, muidu poleks Inglismaal nagu käinudki!

Reede oli koolipäev. Päev algas gruppides, kus olid erinevate koolide õpilased, toitu valmistades. Põlled ette ja läks lahti, igaühele jätkus tegevust, lihtsamast tööst üsna keerulisteni. Valminud toite võis imetleda ja nendega maiustada pärastlõunasel pidulikul lõpetamisel. Itaallased ja poolakad valmistasid ka oma maa toite. Selle projekti üheks eesmärgiks oli ühise kokaraamatu koostamine ja tänu sponsorite abile väike raamatuke ilmavalgust nägigi. Siinjuures peaks mainima, et sponsoreid on koolil palju ja üheks nendest on autotehas, kus valmistatakse ka tuntud automarki Land Rover.

Järgnesid töö gruppides: praktiline T-särkide valmistamine spetsiifilist tehnikat kasutades ja fotode tegemine fototöötoas huvitavat ning omapärast valgus- ja fototehnikat kasutades. Tehnika areneb kiiresti ja uusi võimalusi ka kunsti loomiseks  leidub üha sagedamini. Kõik said valminud tööd endale mälestuseks. Meie õpilastele meeldis nii T-särkide kui ka fotode valmistamine väga.

Järgnes projekti ametlik lõpetamine ja kingituste üleandmine saalis. Kohal olid ka linnapea, proua Kate Wild, kes vestles jälle mõnuga nii külaliste kui ka kohalikega. Seda oli äärmiselt meeldiv näha ja kogeda! Muide, linnapea ülesandeks ongi olla linna esindusisikuks ja juhtida muidugi ka linnavolikogu tööd. Kuna proua linnapea koos abikaasaga on külastanud kõiki projektiga seotud riike, siis leidis ta iga delegatsiooniga suheldes õige lähenemise. Nägin, et meie õpilased vestlesid proua  Kate Wildiga väga vabalt ja sõbralikult. Kooli juhtkonna esindajad ja teised kohalikud poliitikud sulandusid mõnusalt külaliste ja  õpilaste hulka. Ühistunde lõi koos Comeniuse laulu energiline esitamine, saateks klaver (mida mängis kohalik muusikaõpetaja Laura Rea, kes on ka laulu sõnade autor) ja kitarr; laul kõlas esmakordselt Kadrinas.

Toimus ka näitus, kus igal riigil oli oma väike väljapanek, tutvustamaks oma riiki ja õpilased ja kui õnneks läks, võisid külalised saada sealt ka mõne pisikese suveniiri. Loomulikult olid üleval võõrustajate valmistatud ülevaated toimunud Comeniuse projektidest ja Tolerance Corner – väike ülevaade osalevatest riikidest.

Õhtul toimus fancy-dress” pidu, mida võis lahti mõtestada erinevalt. Meie valisime ühiseks koodiks sini-must-valge värvikombinatsiooni. Aga riietumisvariante oli igasuguseid – üks uhkem kui teine. Diskol lõid kõik vanusest hoolimata diskori valitud muusika järgi kõvasti tantsu. Pidu oli vahva! Igast koolist tõsteti ka kedagi esile kostüümi eest, meilt oli selleks Georg Eessaar oma sõbralt laenatud hundikostüümiga. Tema ütles edasi ka Eesti-poolsed tänusõnad. Arvan, et just õpilased väljendavad oma tundeid ja tänu väga emotsionaalselt ja seda tegi meie kooli nimel Georg.

Laupäev oli programmis ette nähtud Birminghamiga tutvumiseks ja lõkkeõhtuks Lode Lane´i skautide peakorteris. Päev kujunes pikaks ja põnevaks. Birmingham on suuruselt teine linn Inglismaal Londoni järel ja linna õigused sai aastal 1154. Nii et vana linn, aga meie puutusime rohkem kokku linna kaasaegsema osaga. Käisime ka St Philip´i kirikus ja astusime läbi muuseum-kunstigaleriist, aga kõigega lähemalt tutvumiseks ei jätkunud kahjuks aega. Linna arhitektuur on põnev, kõrvuti on kaasaegne ja samas ka ajaloolised inglisepärased hooned. Linnas leidub palju erinevaid skulptuure – kogu aeg on midagi jäädvustada!

Järgmisena külastasime linna modernsemat hoonet – Birminghami raamatukogu, mis on avatud seitse päeva nädalas ja kindlasti üks linna uhkemaid esindushooneid. Juba kaugelt paistab silma, et selle maja arhitektuur on silmapaistvalt eriline. 30. septembril peeti raamatukogus esimest sünnipäeva, sest hoone avati alles 2013. aastal.  Siin leidub tegevust kõigile, nii väikestele kui suurtele. Majas leidub palju avastamisväärset, üks põnevamaid ruume on William Shakespeare´i raamatukogu, kus leidub enam kui 44 000 kirjandusteost ja palju muid meediaväljaandeid. Kogu maja oli siginat-saginat täis ja külastajatest neil ei paista puudust olevat. Aastas oodatav külastajate arv on kolm miljonit inimest. Maja on multifunktsionaalne ja peresõbralik. Arhitekt Francine Houben kirjeldab oma tööd kui ”rahvaste paleed”. Ja niisugune see maja paistab olevatki.

Jalutuskäik läbi linna kohalike gaidide peamajja kujunes ka muljeterohkeks. Gaidindus on Inglismaal väga populaarne, Lyndoni kooli  Comeniuse tiimi liige, õpetaja Carol Redpath on tegelenud noorte juhendamisega juba aastaid. Gaidid tegelevad erinevate projektide, sündmuste ja tegevustega, mis annavad tütarlastele võimaluse avastada nende potentsiaali ja saada uusi teadmisi. Peakorteri suures saalis einestati ja valmistati ka väikesi näputöid. Tänapäeval on võimalik igasuguseid huvitavaid materjale kasutada ja on uskumatu, kui kiiresti valmisid toredad pisikesed suveniirid kohalike gaidijuhtide juhendamisel.

Seejärel õnnestus veel sisse astuda ühte hiiglasuurde kaubanduskeskusesse Selfridge Department Store, mis on üks osa Selfridge´i innovatiivsest ehitisest ja see omakorda on üks olulisemaid Birminghami maamärke.

Aga päev polnud ju veel lõppenud. Ees ootas imeline võimalus Solihulli äärelinnas  lõkketuli süüdata ja skautide ning gaidide sõbralikkkust ja abivalmidust nautida. Oli küll jahe, aga noortele see ju ei loe – tantsiti, söödi grillitud toite ja lauldi.

Päev lõppes ühislauluga, sest meil on ju Comeniuse laul, mis paljudele pähe kulunud ja kummitab mind ennastki vahel lakkamatult. Lõpuks muidugi kallistused, hüvastijätusõnad ja pisaradki. Paljude sõprade jaoks oli see kohtumine arvatavasti esimene ja viimane, kuid kes teab, kus elu võib tänaseid noori tulevikus kokku viia.

Projektikoosolek õnnestus igati, oli täis põnevust, uusi tutvusi, tegutsemislusti, saadi uusi teadmisi ja väike ülevaade elust Inglismaal. Ööbimine kodudes oli ju ka üks projektis osalejate põnevam pool. Kindlasti muutusid inimesed ise ka veidi – nähes, kui palju rõõmu on sõprade silmades, muutud ju ise ka veidi rõõmsameelsemaks ja avatumaks. Noh, ja kui Nedimi Türgist ja Arturit Poolast vaatad, läheb tuju iseenesest heaks!

Mälestused on ainult positiivsed ja meie kooli projektitiimi tänusõnad kuuluvad kõigile neile, kes projekti aitasid ette valmistada, läbi viia ja külaliste elu võimalikult meeldivaks muuta. Dan, Coral, Vicky, kooli juhtkond ja paljud-paljud teised teie kolleegid – andsite endast parima!

See ongi maailm, millest unistame, sõbralik, lahke, abivalmis, uusi teadmisi andev – Comeniuse projekt just selleks on loodud ja mul on projektijuhina tõeliselt hea meel, et me saame osaleda projektis ”Minu digisõbrad” koos oma toredate kolleegidega partnerkoolidest ja ühiselt kogeda seda, mida maailmal meile on pakkuda. Õnneks on tänapäeval kõike võimalik lihtsal moel fotodele ja videotele jäädvustada, nii et mälestusi saab ikka ja jälle uuesti esile manada.

NOVEMBER 2014

Aeg lendab kiiremini kui sooviks!

·         Tegime kokkuvõtteid projektikoosolekust Inglismaal ja reisil viibinud õpetajad ja õpiolased tutvustasid saadud muljeid oma kaasõpilastele keskkoolis ja kunstidekooli muusika- ja kunstiosakonnas
·         Panime kooli FB kontole üles fotomaterjali 3. projektikoosolekust Solihullis
·         Vallalehe on-line lehele riputati üles ülevaade meie vahvast projektikoosolekust Lyndoni koolis, et meie reisist saaksid ülevaate vanemad, kolleegid ja teised huvilised kogukonnas ja väljaspool valda
·         Täiendasime kooli veebilehte uute projektiga seotud materjalidega
·         Riputasime kooli veebilehele üles kirjad  kujutletavale sõbrale internetiohtudest
·         Hakkame valmistama kalendrit – iga kuu kohta joonistus – seda teevad kunstiosakonna õpilased
·         Andsime oma osa ka projekti ühise veebilehe täiendamiseks.
·         Juba on ostetud piletid järgmisele 4. projektikoosolekule sõiduks – Itaalia ja Ascoli Piceno ja Istituto Comprensivo Ascoli Centro – D’Azeglio ootab meid juba!

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar